Jakie są projekty domów energooszczędnych?

projekty domów energooszczędnych

Budowa domu to bardzo często spełnienie wieloletnich marzeń. Jest to jednak także bardzo duże wyzwanie, szczególnie kiedy inwestor decyduje się na budowę w tak zwanym systemie gospodarczym. Oznacza to, że załatwia wszelkie formalności, kupuje materiały, organizuje transport i zatrudnienie ekip budowlanych, a nawet sam wykonuje niektóre prace.

Wybieranie projektu domu jednorodzinnego – projekty domów energooszczędnych

Najważniejszym kryterium przy wyborze konkretnego projektu jest rozmiar budynku. Dom musi być dostosowany do potrzeb użytkowników, posiadać wystarczającą ilość pokoi i łazienek. Nie może być też zbyt duży. Należy mieć na uwadze koszty eksploatacji budynku, szczególnie w dobie tak wysokich kosztów energii. Z tego też powodu wzrasta zainteresowanie firmami, które oferują projekty domów energooszczędnych (zobacz).

Bardzo ważny jest oczywiście wygląd zewnętrzny domu. Musi być dopasowany do otoczenia, zgodny ze współczesnymi trendami, ale przede wszystkim musi się podobać osobom, które w przyszłości zamieszkają w tym domu. Pamiętać jednak należy, że im bardziej skomplikowana elewacja, większa ilość ozdób, pilastrów, gzymsów itp. tym koszt budowy będzie większy.

Kolejny aspekt, który często spędza sen z powiek osób chcących zbudować dom, to wybór między domem parterowym a domem z poddaszem użytkowym. Jest to uzależnione przede wszystkim od ilości mieszkańców, ich wieku i sprawności. Kiedy dom zajmować ma młoda rodzina z dziećmi, sprawdzi się dom z piętrem. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych dużo lepszym rozwiązaniem jest dom parterowy.

Niezwykle ważne jest to, aby przed kupnem projektu sprawdzić, czy spełnia on warunki wyznaczone w miejscowym planie zagospodarowania lub w warunkach zabudowy działki. Urbaniści często mają oczekiwania co do gabarytów budynków, nachylenia połaci i koloru dachu, wysokości elewacji, odległości domu od drogi itp.

Dlaczego warto wybrać projekt gotowy?

Przede wszystkim dlatego, że podczas wyboru projektu mamy do dyspozycji setki gotowych rozwiązań. Dostępne są domy o różnych gabarytach, piętrowe i parterowe, z płaskim i skośnym dachem. Projekty domów energooszczędnych, tradycyjnych, nowoczesnych, z garażem i bez garażu. Rozwiązanie takie jest także tańsze od projektu indywidualnego zamawianego w biurze architektonicznym.