Otulacz przejściowy dla dziecka to zdrowy i bezpieczny sen

artykuły do spania dla dzieci

Otulanie pieluszką, kocykiem lub tradycyjnym otulaczem to strategia, która wspomaga spokojny sen noworodka. Otulanie sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i przytulnie w okresie, kiedy przyzwyczaja się do życia poza łonem matki. To powoduje, że maluch śpi dłużej i jest bardziej wypoczęty. W początkowym okresie najlepiej zastosować otulacz tradycyjny, który później warto zamienić na otulacz przejściowy dla dziecka.

Kiedy należy pożegnać się z otulaczem tradycyjnym?

Otulanie tradycyjne świetnie sprawdza się w ciągu kilku pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka, gdy jest ono jeszcze mało ruchliwe. Kiedy maluch zaczyna się rozwijać i staje się coraz bardziej aktywny, zwłaszcza kiedy podejmuje pierwsze próby odwracania się na brzuszek i kopania nóżkami, stosowanie tradycyjnego otulacza staje się ryzykowne. Wzmożona ruchliwość dziecka może spowodować rozluźnienie otulacza i zwiększa ryzyko uduszenia.

Dodatkowo ciasne otulanie w okresie, gdy maluch staje się bardziej aktywny, może negatywnie wpływać na jego rozwój, uniemożliwiając ćwiczenie odpowiednich do wieku zdolności motorycznych.

Jak stopniowo odzwyczaić dziecko od otulania?

Jeśli dziecko przyzwyczai się do otulania, a otulacz stanie się integralną częścią procesu usypiania, zmiana tej rutyny może początkowo okazać się trudna dla malucha a dla rodziców oznaczać nieprzespane noce. Dlatego warto takie zmiany wprowadzać stopniowo.

Na początek, dobrym krokiem jest uwolnienie jednej rączki dziecka, podczas gdy reszta ciała nadal owinięta jest otulaczem. Po kilku nocach, kiedy maluch przyzwyczai się do zasypiania z jedną rączką poza otulaczem, można przystąpić do uwolnienia również drugiej rączki. Stopniowo dziecko nauczy się zasypiać bez otulacza.

Otulacz przejściowy dla dziecka zwiększa bezpieczeństwo

Kiedy rączki dziecka znajdują się poza otulaczem, bardzo ważne jest, by sam otulacz nadal zawinięty był bezpiecznie i nie rozwinął się podczas spania. W tym okresie bezpieczniejszą opcją jest zamiana tradycyjnego otulacza na otulacz przejściowy dla dziecka. Taki otulacz jest równie przytulny, ale nie powoduje ryzyka rozwinięcia się.

Krój otulacza przejściowego pozwala w łatwy sposób uwolnić rączkę dziecka. Posiada on specjalne „skrzydełka”, które łatwo jest odpiąć bez konieczności rozwijania czy ściągania całego otulacza. Specjalny krój umożliwia również maluszkowi sen w pozycji z rączkami w górze.

Czytaj więcej na: LoveToDream.pl