Szczepionka przeciw boreliozie

Co przenoszą kleszcze?

Borelioza jest groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Jej leczenie jest długie i skomplikowane, a w wielu przypadkach i tak nie ma pewności, że została wyleczona całkowicie. Kolejnym problemem są objawy boreliozy, które wcale nie są charakterystyczne i chorzy, zanim zostaną prawidłowo zdiagnozowani, przez długi czas są leczeni na całkiem inne choroby.

Jak uniknąć boreliozy

Specjaliści szacują, że aż 30 procent kleszczy może przenosić boreliozę. Dlatego też, aby uniknąć choroby, należy unikać miejsc, w których jesteśmy narażeni na atak kleszczy, a także odpowiednio się zabezpieczać przed pobytem w lesie czy na łące. Jeżeli po ukąszeniu przez kleszcza żadne objawy chorobowe nie pojawiają się, wcale nie oznacza to, że borelioza nie wystąpi.

Choroba przez wiele miesięcy, a nawet lat może rozwijać się w utajeniu. Szczepionka przeciw boreliozie to rozwiązanie, które mogłoby w dużym stopniu uchronić osoby narażone na atak kleszczy przed wystąpieniem choroby. Niestety póki co w różnych krajach trwają prace nad wynalezieniem skutecznej, ale również bezpiecznej szczepionki.

Szczepionka na boreliozę

Ponieważ szczepionka przeciw boreliozie jest jak na razie kwestią bliższej lub dalszej przyszłości, osobom narażonym na atak kleszczy pozostaje jedynie bardzo dobra profilaktyka. Przede wszystkim, przed wyprawą do lasu czy na łąkę warto odpowiednio się ubrać. Nawet, jeśli na dworze panuje duży upał, warto mieć na sobie odzież zakrywającą ciało, dzięki czemu ograniczymy możliwość przyczepienia się do skóry kleszcza.

Skuteczne są również dostępne w aptekach i sklepach różnego rodzaju preparaty odstraszające kleszcze. Zawierają one substancje, których kleszcze wyjątkowo nie lubią, dzięki czemu bardzo skutecznie chronią przed atakiem tych małych groźnych pajęczaków.